گوگل ادموب: از پیاده‌سازی تا نقد کردن درآمد در ایران

اگه برنامه نویس موبایل هستید و از قضا در مورد مدل های درآمدی اپلیکیشن های موبایل هم مطالعه داشتید حتما مدل درآمدی رایگان با تبلیغات هم توجهتون رو به خودش جلب کرده.

در چند سال گذشته برنامه نویسای موبایل در ایران از تبلیغات درون برنامه ای مثل عدد استفاده میکردن. ورود تپسل به بازار رقابت رو جدی تر کرد و باعث شد نمایش تبلیغات بین بازی ها و اپلیکیشن های موبایل رشد چشمگیری داشته باشه.

من آمار دقیقی از میزان درآمد برنامه نویسای ایرانی از سرویس هایی مثل تپسل ندارم، اما با پرس و جو از افرادی که این نوع تبلیغات رو در اپلیکیشن هاشون پیاده سازی کردن کم کم به این نتیجه رسیدم که درآمدشون با توجه به وضعیت ریال جوری نیست که بتونن روش حساب باز کنن.

در این مقاله قصد ندارم سرویس های ایرانی رو در مقابل گوگل ادموب قرار بدم. اون ها هم دارن در حد توانشون به توسعه دهنده ها سرویس میدن و مشکل خاصی هم ندارن.

هدف من اینه که همه تجربیاتی که در استفاده از گوگل ادموب داشتم رو باهاتون به اشتراک بذارم.


با یک سری سوال شروع میکنم. و طی این مقاله و مقالات بعدی به همه این سوالات جواب میدم.

۱- گوگل ادموب چیه؟ مزایا و معایبش؟

۲- چطور میتونم یه اکانت واسه خودم بسازم؟

۳- چطور میتونم از طریق گوگل ادموب درآمد دلاری داشته باشم؟

۴- با وجود تحریم ها چطور میتونم درآمدم رو نقد کنم؟

۵- فرمول محاسبه درآمد در گوگل ادموب چیه؟ آشنایی با ECPM

۶- اپ موبایلم رو در گوگل پلی یا اپ استور منتشر کردم. چطور براش نصب بگیرم؟ نحوه ساخت کمپین با گوگل ادموب؟

۷- آیا گوگل ادموب امکان رصد کمپین تبلیغاتی رو در اختیارم میذاره؟

۸- چطور میتونم کمپین تبلیغاتی با اعمال فیلترهای مختلف بسازم؟

۹- چطور از Ad Network های دیگه در کنار گوگل ادموب استفاده کنم؟ آشنایی با Mediation Campaigns

۸- آیا میتونم فیلتر کنم نوع تبلیغاتی رو که در اپ من نمایش داده میشه؟ من بازی ساز هستم و تمایل دارم در بازیم فقط بازی تبلیغ شه !


۱- گوگل ادموب چیه؟ مزایا و معایبش؟

گوگل ادموب (Google Admob) یکی از مهم ترین سرویس های گوگل هستش. ۲ کار بسیار مهم انجام میده:

اول این که کمکتون میکنه در اپ یا بازی موبایلیتون تبلیغات ویدیویی یا بنری قرار بدید و ازش کسب درآمد کنید، دوم این که میتونید اپ یا بازی خودتون رو باهاش تبلیغ کنید و براش نصب بگیرید!

هر دو این سرویس هایی که میده جذاب هستن. مثال: تصور کنید که یه بازی نوشتید و میخاید در یه شهر خاص از آمریکا براش نصب بگیرید! یا این که یه اپ برای گوشی های سامسونگ نوشتید و میخاید همه کسایی که در چین گوشی سامسونگ دارن تبلیغ اپ شما رو ببینند !

اما قسمت جذاب ترش 🙂 تصور کنید در اپ یا بازی موبایلتون تبلیغات بنری و ویدیویی گذاشتید و با هر بار مشاهده تبلیغ توسط کاربراتون نزدیک ۱ دلار (البته تحت شرایطی که بعدا میگم) درآمد داشته باشید!

اینایی که گفتم همه قسمت های مثبت و جذاب قضیه هستن اما یه نیم نگاهی هم به نیمه خالی لیوان داشته باشم:(

گوگل ایران رو از لیست کشورهایی که میتونن از خدمات گوگل ادموب استفاده کنن حذف کرده. بنابراین ثبت نام در گوگل ادموب، فعال کردن امکاناتش و همچنین نقد کردن درآمدش نیاز به یه هویت و آدرس و حساب بانکی خارجی داره.

متاسفانه این محدودیت هایی که برای ایرانی ها اعمال شده باعث شده بسیاری از برنامه نویسای موبایل ایرانی سراغ گوگل ادموب نرن. اما اگه به فکر انتشار محصولتون در بازار جهانی هستید و میخاید از طریق تبلیغات درآمد داشته باشید بهترین راهش همین گوگل ادموبه.

۲- چطور میتونم یه اکانت واسه خودم بسازم؟

ابتدای سال ۹۷ بود که تصمیم گرفتیم اپلیکیشن هایی که تولید میکنیم رو به صورت چند زبانه و در گوگل پلی و اپ استور منتشر کنیم.

کم کم اوضاع اقتصادی داشت سخت تر میشد بنابراین به فکر کسب درآمد دلاری افتادیم. اولین قدم ساخت حساب توسعه دهنده در گوگل پلی بود. چون ساخت این اکانت سختی چندانی نداره ازش عبور میکنم ولی اگه لازم شد بعدا یه مقاله در موردش مینویسم و مراحلش رو به صورت قدم به قدم باهاتون به اشتراک میذارم.

ما اپلیکیشن هامون رو در دو نسخه نوشته بودیم و اکانت های دولوپری در اپل و گوگل رو هم ساخته بودیم. دیگه باید اس دی کی گوگل ادموب رو پیاده سازی میکردیم. پیاده سازی اس دی کی ادموب در اندروید و iOS کار بسیار راحتیه و به راحتی میتونید با مطالعه داکیومنت هاش در هر دو پلتفرم پیاده سازیش کنید.

اما بعد از پیاده سازی برای اینکه بتونید تبلیغات واقعی در اپلیکیشن نمایش بدید نیاز به ۳ تا توکن دارید. همون طور که میدونید سه نوع تبلیغ در اپلیکیشن های موبایل داریم:

1- Banner

2- Interstitial

3- Rewarded Ads

احتمالا هر سه مورد رو در اپ هایی که رو گوشیتون نصب دارید دیده باشید. هر سه مورد بالا برای فعال شدن و نمایش تبلیغ واقعی توکن اختصاصی خودشون رو دارن که پنل ادموب در اختیارتون قرار میده.

اما گرفتن توکن برای فعالسازی تبلیغات ویدیویی و بنری چه پیشنیازی داره؟

شما باید حساب کاربریتون رو فعال کنید و فعالسازی حساب کاربری نیازمند یه Billing Information یا اطلاعات حساب بانکی هستش. که این اطلاعات باید با مشخصات حساب کاربری شما همخوانی داشته باشه.

به هیچ وجه نمیتونید از کارت های مجازی که از سایت های ایرانی میخرید برای نقد کردن درآمدتون استفاده کنید. بلکه برای نقد کردن درآمدتون حتما باید مشخصات یه فرد حقیقی در یه کشور به جز ایران رو داشته باشید.

بعد از این که مشخصات این فرد حقیقی شامل نام، نام خانوادگی، آدرس محل سکونت در خارج از کشور، کد پستی و … رو وارد میکنید باید اطلاعات مربوط به حساب بانکی رو هم وارد کنید.

گوگل برای اطمینان از این که اطلاعات حساب بانکی و محل سکونت درست وارد شده و مربوط به همون شخص حقیقی هست، یه نامه رو که حاوی یه کد تایید ۶ رقمی هست در پاکت به آدرسی که دادید ارسال میکنه. ارسال این نامه بین ۲ تا ۳ هفته طول میکشه.

دریافت این نامه از طرف گوگل منوط به این هستش که شما یه حداقل درآمدی از طریق اپلیکیشنتون کسب کرده باشید.

چون حساب کاربری ما با آدرس ترکیه ایجاد شده بود بنابراین باید به درآمد ۲۰۰ لیر ترکیه میرسیدیم تا گوگل برامون این نامه رو بفرسته. با توجه به این که هیچ تبلیغی برای اپلیکیشن هامون انجام ندادیم و رشدشون کاملا ارگانیک بود حدود ۳ ماه طول کشید تا به درآمد ۲۳۱ لیر برسیم و اینجا بود که گوگل برامون نامه رو ارسال کرد.

این عکس نامه ایه که گوگل پاییز امسال به آدرس ما در ترکیه فرستاد:

نامه گوگل ادموب

حالا ما نامه رو دریافت کرده بودیم و از طریق پنل این کد ۶ رقمی رو وارد کردیم. و بالاخره حساب کاربری ما فعال شد.

اما مرحله بعدی چی بود؟

درآمدمون به حدود ۴۰۰ لیر رسیده بود و میخاستیم برای تست این مبلغ رو برداشت کنیم. یه حساب بانکی در زراغت بانک ترکیه داشتیم. مشخصات حساب بانکی رو در پنل وارد کردیم.

گوگل در اولین روز هر ماه میلادی درآمد شما رو براتون واریز میکنه. موعد تسویه حساب رسیده بود و ما هم به حداقل لازم جهت برداشت درآمد رسیده بودیم.

گوگل برای این که مطمین بشه که حساب بانکی واسه خودمونه بهمون گفت طی ۳ روز آینده یه عددی بین ۰.۱ تا ۰.۹ لیر برامون واریز میکنه.

روز بعدش برامون ۰.۷ لیر واریز کرد و ما باید از طریق پنل اعلام میکردیم که این عدد رو دریافت کردیم. همینکار رو هم کردیم و بالاخره حساب کاربریمون به طور کامل فعال شد.

و همون روز کل درآمدمون رو برامون واریز کرد.

اگه برنامه نویس موبایل هستید پیشنهاد میکنم به فکر درآمد ارزی باشید. و همونطور که میدونید یکی از بهترین راه ها تبلیغات گوگل ادموب هستش. اگر که دوست یا عضوی از خانواده شما در خارج از کشور زندگی میکنه میتونید ازشون کمک بگیرید و یه اکانت گوگل ادموب برای خودتون بسازید.

۳- چطور میتونم از طریق گوگل ادموب درآمد دلاری داشته باشم؟

اولین نکته اینه که درآمد شما بر حسب واحد پول کشوری حساب میشه که اکانت شما در اونجا ساخته شده. مثلا اگر حساب رسمی ادموب شما در آمریکاست درآمدتون به دلار حساب خواهد شد و اگر در ترکیه باشید درآمدتون بر حسب لیر هستش.

در آمد شما روز ۲۲ هر ماه میلادی به روزرسانی میشه و روز آخر هر ماه میلادی به کیف پول واریز میشه. ولی زمانی میتونید درآمد رو نقد کنید که به حداقل درآمد ممکن رسیده باشید. مثال اگر اکانت شما در کشور ترکیست در صورتی میتونید تسویه کنید که حداقل ۲۰۰ لیر در کیف پولتون موجودی باشه!

و خوب بعدش بلافاصله این مبلغ وارد ویزاکارت شما میشه.


۴- با وجود تحریم ها چطور میتونم درآمدم رو نقد کنم؟

متاسفانه بانک های ما امکان اتصال به حساب های خارجی ندارن و این همیشه یکی از چالش هاست. با فرض این که شما از حساب بانکی دوستانتون در خارج از کشور استفاده کنید در نهایت به خاطر شرایط تحریم ها خیلی سخته که بتونید ارز رو وارد کنید. مگر این که دوست یا آشنایی که در خارج از کشور دارید از طریق صرافی ها و با چالش های فراوان این کارو براتون بکنه که دمش گرم واقعا 🙂

اما راهکار ما چیه؟

ما درآمد شما رو با نرخ روز ارز حساب میکنیم. برای دریافت این سرویس میتونید وارد سایت ادسنس ۲۴ بشید و درخواستتون رو ثبت کنید.


۵- فرمول محاسبه درآمد در گوگل ادموب چیه؟ آشنایی با ECPM

درآمد شما در گوگل ادموب بستگی به یک سری پارامترها داره. مهم ترین پارامتر اینه که موقعیت جغرافیایی کاربری که داره از اپ شما استفاده میکنه کجاست؟ به طور مثال اگر کاربر اپلیکیشن شما ساکن آمریکا باشه شما درآمد بیشتری خواهید داشت.

پارامتر بعدی مدت زمانیه که کاربرها از اپ شما استفاده میکنن، خوب طبیعیه که هر چقدر کاربر مدت بیشتری از اپ استفاده کنه تبلیغ بیشتری هم خواهد دید.

و پارامتر مهم بعدی نوع تبلیغیه که مشاهده میکنه. مثلا اگر banner ببینه درآمد کمتری برای شما خواهد داشت تا این که یه rewarded video مشاهده کنه.

اما در این بین یک سری اصطلاحات تخصصی هم وجود داره که در موردشون توضیح میدم:

۱- مفهوم Est. earnings :

این اصطلاح مبلغ پیش بینی شده ای برای درآمد ماه جاری شماست. در انتهای هر ماه ممکنه این عدد یا یه مقدار کمتر براتون واریز بشه. این عدد بر اساس چندین پارامتر مختلف و به صورت آنی محاسبه میشه و هر بار که وارد پنل بشید میتونید آخرین وضعیتش رو ببینید.

۲- مفهوم Requests :

بیانگر اینه که چه تعداد درخواست از اپلیکیشن شما برای نمایش تبلیغات ارسال شده. به بیان ساده تر هر بار که کاربر شما اقدام به دیدن یک تبلیغ میکنه، حتی اگر اون تبلیغ رو نبینه مقدار این پارامتر افزایش پیدا خواهد کرد.

۳- اصطلاح impressions :

به بیان ساده این اصلاح نشون میده که کاربران شما مجموعا هر نوع تبلیغی رو چند بار مشاهده کردن!

۴- اصطلاح Match rate :

این اصطلاح نشون میده که چه تعداد از درخواست هایی که از طرف اپلیکیشن شما برای نمایش تبلیغات ارسال شده منجر به نمایش تبلیغ شده. اینو در نظر داشته باشید که گاهی اوقات تبلیغات به درستی نمایش داده نمیشن یا اصلا لود نمیشن. فرمولش به این شکله :

Match rate = Matched requests / Successful ad network requests

۵- مفهوم بسیار مهم eCPM :

این اصطلاح مخفف این جملست : Effective cost per thousand impressions.

ساده ترین تعریفی که میتونم ازش ارایه بدم :

میزان درآمد شما به ازای ۱۰۰۰ بار مشاهده تبلیغات از سوی کابران

فرمول:

eCPM = (Total Earnings / Impressions) x 1000.

و در آخر یه اسکیرین شات از بخش گزارش گیری پنل گوگل ادموب براتون میذارم :

آمار گوگل ادموب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *